شما اینجا هستید
ایران » «نمره» استاندار و مدیران کهگیلویه و بویراحمد در انتخابات چند بود؟

کمتر از ۵۱ درصد؛ این میزان رای حسن روحانی رئیس دولت یازدهم و رئیس جمهور منتخب مردم ایران در انتخابات دوازدهم بود که با آرای قریب به ۵۸ درصد در یک رقابت تمام عیار با رقیب سرسختش به پیروزی قاطع رسید.

به گزارش عصرمارون، روز گذشته در تحلیلی با استناد به رای شهرستان های زادگاه نمایندگان استان به شکست ضمنی تاج گردون و زارعی و شکست سنگین هاشمی پور در انتخابات اخیر پرداختیم (اینجا) و در همان مطلب قول بررسی نقش استاندار و مدیران دولتی استان کهگیلویه و بویراحمد را در کسب این رای شکننده دادیم.

لازم است برای شروع بررسی به رای دکتر روحانی در انتخابات ۹۲ در کهگیلویه و بویراحمد اشاره ای کنیم و نکته مهم اینکه محسن رضایی در استان رای اول شد و دلیل آن هم بی شک تعصبات منطقه ای و قومی بود!

اما با این وجود که روحانی در دور گذشته در کهگیلویه و بویراحمد نفر سوم شد اما به علت تعدد کاندیداها رقابت نزدیک بود و اختلاف ناچیز بود؛ با این وجود و تاکید بر پیروزی مجدد ایشان در انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف رای بالا در سایر استان ها (بجز چند استان مشخص) طبیعتا باید در کهگیلویه و بویراحمد نیز چنین می شد که نشد!

علت این ناکامی یا حداقل ناهماهنگی رای روحانی در کهگیلویه و بویراجمد با سایر استان ها، قطع به یقین به عملکرد نمایندگان دولت در استان، یعنی استاندار و معاونین وی و مدیران کل دستگاههای دولتی برمی گردد که به تفکیک شهرستان ها نگاه کوتاهی به آن و علت های آن می پردازیم.

روحانی در بهمئی ۴۳ درصد و در لنده ۴۴.۵ درصد رای داشت؛ این شهرستان تقریبا در هر دولتی منتقد هستند و معتقدند حقشان ادا نشده است؛ شاید عمق محرومیت، معطل ماندن مطالبات در سالیان گذشته، عدم توجه به نیروهای این شهرستان در بعد مدیریتی و البته نارضایتی این شهرستان از نحوه توزیع اعتبارات را بتوان دلیل اصلی این موضوع دانست.

بویراحمد و دنا به ترتیب ۴۶.۵ و ۴۷ درصد رای را رئیس جمهور کسب کرد؛ اگرچه مناطق محروم در این دو شهرستان ها بسیار به چشم می آیند اما با وجود تعداد زیادی از مدیران و دو معاون استاندار از شهرستان ها، بنظر می رسد رای ناامید کننده روحانی به دلیل تبعیض در چینش و انتخاب مدیران از این شهرستان ها و همچنین تبعیض هایی که مردم بخش های مختلف دیده اند باعث شده تا اختلاف آرا معناداری رئیسی و روحانی در بخش های مختلف بویراحمد داشته باشند این در حالی است که همین مردم سید باقر موسوی و زارعی را در مقابل هدایت خواه و مسعود حسینی انتخاب کردند!

موضوع در باشت کمی عجیب تر به نظر می رسد، رای ۴۸ درصدی روحانی در مقابل ۵۲ درصد رای رئیسی در شهرستانی که زادگاه نماینده مدعی اصلاح طلبی و حمایت از دولت است، مایوس کننده است، مضاف بر اینکه تعداد زیادی از مدیریت های مهم در اختیار نیروهای این شهرستان کم جمعیت است.

اما با این وجود چطور پایگاه رای تاج گردون و چند مدیرکل (جهاد کشاورزی – آموز ش و پرورش – کار و …) و یک معاون استاندار به شکست رئیس جمهور در این شهرستان منجر شده است؛ جای واکاوی دارد و اینکه این مدیران نتوانسته اند حتی در زادگاه خود رئیس جمهور را به پیروزی برسانند قطع به یقین عملکردشان در کل استان نیز چنین است.

در چرام زادگاه استاندار که تعدادی از مدیران کل استانداری نیز از این شهرستان هستند، در دور گذشته روحانی بیشترین رای را نسبت به سایر شهرستان های استان کسب کرد، اما اینبار کمتر از ۵۰ درصد آرا را گرفت تا عملکرد خادمی و همتباران چرامی اش در پیشی گرفتن رئیسی از رئیس جمهور دولتشان در زادگاهشان، برایشان زنگ خطری باشد.

اما در کهگیلویه با رای ۵۴ درصد و در گچساران با رای ۶۲ درصد هواداران روحانی خوش درخشیدند، اگرچه برخلاف تصورات این دو شهرستان سهم کمتری نسبت به باشت و بویراحمد در مدیریت ها دارند، اما نشان داده اند روحیه اصلاح طلبانه تری دارند و اگر رای این دو شهرستان نبود، رئیس جمهور در استان کهگیلویه و بویراحمد همین پیروزی شکننده را هم کسب نمی کرد.

بخشی از مدیران هم که غیربومی ها هستند و خوشبینانه می توان گفت تعداد زیادی از آنها در حال گذراندن دوران کارآموزی برای ارتقا در استان خود هستند و قطع به یقین این دسته از مدیران که نگاه به دهان نمایندگان دوخته اند، نه دولت مستقر؛ اگر سهمی در ریزش رای دولت نداشته اند حداقل رایی هم جذب نکرده اند.

واقعیت اینست عملکرد استانداری و مدیران کل باعث نشد تا دولت یازدهم مقبولیتی بدست آورد چرا که همین رای مدیون روحیه اصلاح طلبی مردم بوده است و نمره نمایندگان دولت در استان نمره قبولی نخواهد بود و با خبرهایی که در تغییر کابینه دوازدهم نسبت به کابینه فعلی است، دور از انتظار نیست این موج نغییرات کهگیلویه و بویراحمد را هم درنوردد.
بویرنیوز

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر مارون | خبری | تحلیلی | سیاسی| مذهبی| فرهنگی | اقتصادی