شما اینجا هستید

سلفی های جنجالی
انتشار عکس ها و سلفی تعدادی از نمایندگان مجلس با فدریکا موگرینی رییس سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا در پایان مراسم تحلیف واکنش‌ها و انتقادات فراوانی را برانگیخت. منتقدان می گویند این اقدام نمایندگان مجلس خلاف شان ملت ایران و دون شان جایگاه نمایندگی مجلس بوده است.

بعد از این اتفاق، فرج الله رجبی در کانال تلگرامی خود بابت این کار از مردم ایران و به خصوص مردم شیراز، که او نماینده‌شان است، عذرخواهی کرد.

حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور نیز واکنش نشان داد و نوشت: «مشکل سیاسی نیست، فرهنگی است. ای کاش با تک تک نمایندگان محترم حاضر در آن تصویر سلفی، مصاحبه ای عمیق گرفته شود.»

صادق خرازی، موسس حزب ندای ایرانیان و سفیر سابق ایران در فرانسه نیز در واکنش به سلفی گرفتن تعدادی از نمایدگان مجلس شورای اسلامی با فدریکا موگرینی گفت: ایکاش مجلس یک واحد اموزش پروتکل رفتار و اخلاق جمعی برای نمایندگان محترم تدارک می‌دید که وجاهت نمایندگان محترم دستمایه نقد قرار نمی‌گرفت اگر چه بایست از خدواند متعال خواست تا در برابر نقد منصفانه همه آحاد مسئولان و مردم فروتن و متواضع باشند و سپاس از منتقدان با شرف را سر لوح زندگی خود قرار دهند.

در عین حال یک نماینده حاضر در عکس‌ها انتقادها را رد کرده و عکس یادگاری در مراسم تحلیف را طبیعی دانسته است. همایون یوسفی گفته است: این عکس، کاملا طبیعی بود. در حاشیه جلسات رسمی چنین عکس‌هایی گرفته می‌شود و نباید این مسئله را این‌قدر بزرگ کرد. این نماینده گفته است که نمایندگان مجلس ذوق‌زده نشده بودند و هیچ یک از آنها برای عکس یادگاری از خانم موگرینی دعوت نکرد و همه چیز تقریبا اتفاقی بود.

احمد مازنی، نماینده تهران نیز که در این عکس ها حضور داشت گفته است: خانم موگرینی نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف بود، این تصویر علاقه نمایندگان ملت ایران به روابط عمیق و محترمانه با مردم قاره سبز را نشان می دهد.

اما علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، این اقدام را نشان دهنده خود باختگی در برابر غرب خوانده و گفته در صورتی که بقیه نمایندگان به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کنند، قطعا هیات نظارت این رفتار دون شان را بررسی خواهد کرد.

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس شورای اسلامی طی توییتی نوشت: مراسم تحلیف با وجود سخنان آرام‌بخش رئیس‌جمهور و سایر امتیازاتش متاسفانه همراه با چند بدعت ناپسند بود:

ـ تعطیل کردن خسارت بار تهران
ـ امنیتی کردن فضای تهران که برای اقتدار کشور مضر بود
ـ انتشار تصاویر ذوق‌زدگی معدودی از نمایندگان با خانم موگرینی که خلاف شأن ملت بود.

با این وجود سخنگوی فراکسیون امید در خصوص مطرح شدن موضوع عکس سلفی برخی از نمایندگان خانه ملت با فدریکا موگرینی در جلسه فراکسیون امید، گفت: دراین خصوص صحبت شد، اما ترجیح دادیم که به این مسئله دامن زده نشود.

در این باره فرارو نیز نوشته است: از نکات تعجب برانگیز دیگر در تصاویر جنجالی این است که در یکی از تصاویر قشقاوی معاون کنسولی وزارت خارجه که قاعدتا باید نمایندگان را از این رفتار منع کند در حال گرفتن عکس از نمایندگان و موگرینی است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر مارون | فراتر از خبر کهگیلویه و بویراحمد