شما اینجا هستید
اخبار استان » کربلایی در شیخ سین

شیخ سین(شیخ حسین)نام روستایی است از توابع شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد که سالیان متمادی است طبق سنت دیرینه ای در عصر روز عاشورا به عزاداری و اجرای مراسمات سینه زنی،تعزیه،روضه خوانی با سبکی خاص میپردازند.
در ابتدایی ترین ورودی به جاده روستا،با جوانان غیور و عاشق اهل بیتی مواجه میشویم که هرکدام با وظایفی از پیش تعیین شده از قبیل توزیع شربت و نوشیدنی،قنادیجات و نذورات،مشغول خوش آمدگویی و پذیرایی اند و در سمت دیگر که منتهی به مکان اجرای مراسم هست جوانان دیگری با در دست داشتن نایلون زباله در جمع آوری مصروفات عزاداران حسینی اند که در نوع خود بسیار جالب بود‌.
به صحن ورودی مکان که وارد میشویم؛ پارکینگ های تعبیه شده،تانکرهای پر شده از آب خنکی است که عزاداری را برای عزاداران حسینی تسهیل میکنند.
جمعیت در حال افزایش است.پیر و جوان،زن و مرد یکی پس از دیگری ورود و در ازدحام بسیار زیادی از جمعیت بر صخره ها و صحن همایش جای میگیرند.
سبک خاص سینه زنی،عزاداری زنان به هنگام تعزیه،نحوه کمی و کیفی پذیرایی،تجهیزات با کیفیت و وسیع،و خصوصأ نوع اشعار به کار رفته در نوحه ها چشم و گوش هر بیننده ای رو به وجد می آورد.
جمعیتی قریب به دو هزار نفر همه ساله در چنین روزی در این مکان به عزا برای اباعبدالله(ع) میپردازند‌
عکس:محمد سلیمی راد
گزارش:محمدجواد سعیدی

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

عصر مارون | فراتر از خبر کهگیلویه و بویراحمد