حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۱۳ مهر , ۱۴۰۱ 10 ربيع أول 1444 Wednesday, 5 October , 2022 ساعت تعداد نوشته های امروز : 0×
 • ما را دنبال کنید!

  به اینستاگرام نمی توان وصل شد!
 • توییت بازی و خاطره سازی ادمین های فجازی راه حل بحران آب نیست

  شناسه : 1398 26 تیر 1400 - 13:49 ارسال توسط : نویسنده : سید حبیب نوری
  ساده اندیشی است اگر در زمانه ی توییت بازی و خاطره سازی مدعیان احقاق حقوق مردم این استان انتظار رفع تنش آبی از یکصد و هفتاد روستا و شهرهای کهگیلویه و بویراحمد را در سایه تدبیر و اصول کارشناسی داشت.
  توییت بازی و خاطره سازی ادمین های فجازی راه حل بحران آب نیست

  حجم آب تجدید پذیر کهگیلویه و بویراحمد هشت میلیارد و پانصد و سیزده هزار متر مکعب قریب ٩ درصد کل آب ایران است.

  با این حال سهم مردم این سامان از آب در سایه ی بازی های سیاسی و جناحی درون استانی و منطقه ای روز به روز کمتر می شود.
  ساده اندیشی است اگر در زمانه ی توییت بازی و خاطره سازی مدعیان احقاق حقوق مردم این استان انتظار رفع تنش آبی از یکصد و هفتاد روستا و شهرهای کهگیلویه و بویراحمد در سایه تدبیر و اصول کارشناسی را داشت.

  میزان بارش در این استان به گواه آمار بیش از سه برابر میانگین کشوری است و از این حیث یکی از پر آب ترین استان های کشور است.

  کهگیلویه و بویراحمد به یمن نزول این رحمت الهی و احداث سدهای مختلف وظیفه تامین آب استان های همجوار را در این سالها بر عهده داشته و البته خود از این نعمت بی نصیب مانده است.

  در خصوص حواشی بوجود آمده در خصوص احداث سد مارون دو در روزهای اخیر لازم است به چند نکته اشاره شود:

  اول آنکه کهگیلویه در طول تمام تاریخ دایه ای مهربان تر از مادر برای خوزستان و بهبهان بود و مردم این سامان برای همسایگی و  حسن همجواری تا کنون بهای سنگینی پرداخت کردند.
  تقدیم تمام منابع خدادای این خطه از نفت و گاز گرفته تا مساله ی آبی که این روزها چالش برانگیز شده است به خوزستان تنها نمونه ی ناچیز از خود گذشتنهای مردم این استان است.

  دوم آنکه علاوه بر به یغما رفتن منابع و سرمایه های فوق الاشاره، کهگیلویه کمترین سهم ممکن را در بکارگیری منابع انسانی خود در ابرپروژه های حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین شرکت های منتفع از نفت و گاز و آب کهگیلویه و گچساران داشته و همین هوچی گران مدعی تحمل اندک حضور جوانان این مرز و بوم در ادارات و شرکت های خوزستان و علی الخصوص شهرستان بهبهان را ندارند.

  بهبهان و خوزستان اگر در پی احقاق حق آبه خود و جبران حقوق از دست رفته و ظلمی است که از بی آبی دامانش را گرفته باید به مامن و دامان دایه ی همیشه مهربانش کهگیلویه پناه آورده و خواهان همراهی مردم و نمایندگان این حوزه در مقابل زیاده خواهی های اصفهان و یزد و مرکز نشینان از حقوق مشترک شود نه اینکه با بی تدبیری نماینده ی کهگیلویه ای الاصل خود چنگ به صورت مادر بزند!

  در حالی که شورای عالی آب استان‌ها و وزارت نیرو مسئولیت تخصیص آب را بر عهده دارند و به ظاهر پس از بررسی‌های کارشناسی، زیست‌محیطی و اجتماعی، در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند اما قدرت و لابی نمایندگان مجلس در این شورا و ارتباطات با وزارت نیرو بی تاثیر نخواهد بود.

  در تمام سالهایی که یزد و اصفهان  و فارس  و… در پی بهره برداری از خرسان ۳ و تنگ سرخ و … و قطع سرچشمه ها و خشکاندن رودخانه های کهگیلویه از شمال و شمال شرق بوده و  بوشهر و خوزستان مارون و کوثر را از جنوب بلعیده اند و این استان از هر سو در حلقه محاصره آب خواران قرار گرفته است، حضور کارشناسان و دلسوزان در کنار نمایندگان و مسئولان این استان با وجود حلقه تنگ و غیرقابل نفوذ مافیای دفاتر به ظاهر ارتباطات مردمی در شهرستان ها و ادمین های فجازی بعید و دور از ذهن است.

  این درحالی است که راه چاره ی غلبه بر بی آبی و تنش های آبی برای کهگیلویه و خوزستان در ساده اندیشی و کوته نگری چند ادمین ریزه خوار صفحات مختلف فضای مجازی در توییت بازی و خاطره بازی انتخاباتی خلاصه شده است و  از سوی دیگر اصفهان و یزد و سمنان و کویر نشینان بی آب و صاحب صنعت از سالها پیش با بسیج صاحبان فکر و کارشناسان اهل فن ، پشتوانه ای قوی برای صاحبان کرسی در مجلس شورای اسلامی و دولت در ادوار مختلف برای خود فراهم کرده اند.

  و در پایان باید به این نکته مهم توجه داشت که بلندای نام مارون با تاریخ بلادِشاپور گره خورده و اگر بنای حق خواهی و حق طلبی در جدایی منافع بهبهان و خوزستان از کهگیلویه باشد، بحث آب تنها یک از هزار حق جدانشدنی کهگیلویه است.

  ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم تحریریه منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.