اهواز- عصرمارون- دکتر اسدالله چراغی مدیریت: ایجاد سلامت اجتماعی از اساسی‌ترین نیازهای رفاه اجتماعی هر جامعه‌ای به شمار می رود و در واقع این امر زندگی مناسب و سالم را برای افراد جامعه فراهم می‌کند.
 • نویسنده : دکتر اسدالله چراغی
 • به گزارش پایگاه خبری عصرمارون : تامین سلامت یک جامعه بخصوص جوانان تضمین کننده سلامت و تندرسی نسل های آینده است بنابراین دولت ها باید حساسیت زیادی را بر روی این موضوع به خرج داده و با تدون برنامه های کاربردی و البته اثربخش زمینه های اجرای برنامه هایی را برای ایجاد سلامت و نشر آن بخصوص در بین جوانان  فراهم آوردند.

  اساساً توجه به سلامت جوانان با عنایت به اینکه برخورداری از سلامت همه جانبه حق طبیعی جوانان است و همچنین با درنظر داشتن اینکه بسیاری از ویژگی های شخصیتی افراد در جامعه، در سنین نوجوانی و جوانی شکل می گیرد، برنامه ریزی و توجه ویژه به این مقوله یعنی همان سلامت جوانان می تواند بسیار مهم و قابل اهمیت باشد.

  سرمایه‌گذاری برای ارتقای سلامت جوانان می ‌تواند بسیاری از هزینه های مستقیم و غیرمستقیم سلامت که در پی از دست رفتن سال‌های مفید زندگی به دلیل مرگ و یا ناتوانی حاصل می‌شود را با ایجاد سلامت برای تک تک جوانان کشور، از بین برده و یا مانع بوجود آمدن آنها می شود و در مجموع سلامت کل جامعه و نسل‌های آینده کشور را تضمین می کند.

  در مقابل، بی توجه به سلامت نسلی که آینده سازان فردا هستند می تواند صدمات و خسارت های جبران ناپذیری را به آنها وارد ساخته و از سوی دیگر مسئولیت دولت را نیز در برابر چنین نسلی افزایش داده و البته بار و مسئولیت سازمان های دولتی مانند بهزیستی و امثالهم را نیز سنگین تر می کند.

  خوشبختانه در سال های اخیر تلاش هایی همچون “تدوین سند سلامت جوانان” شکل گرفت که این خود موید درک اهمیت سلامت جوانان برای گردانندگان سلامت کشور است که امیدواریم چنین اقداماتی زمینه های سلامت جوانان و آینده سازان ایران اسلامی را فراهم آورد.

   

  انتهای پیام/*