پنج شنبه، 1 اسفند، 1398

هیاهو برای هیچ در اردوگاه رسانه ای عدل هاشمی پور

 مرور وقایع انتخاباتی در کهگیلویه حکایت از جدا شدن دسته جمعی هواداران نماینده فعلی ، شخصیت ها ، افراد متنفذ و توده های مردم و پیوستن به لشکر موحد دارد که این موضوع فضای روانی خاصی بر اردوگاه رقیب حاکم کرده است 
هیاهو برای هیچ در اردوگاه  رسانه ای عدل هاشمی پور

 مرور وقایع انتخاباتی در کهگیلویه حکایت از جدا شدن دسته جمعی هواداران نماینده فعلی ، شخصیت ها ، افراد متنفذ و توده های مردم و پیوستن به لشکر موحد دارد که این موضوع فضای روانی خاصی بر اردوگاه رقیب حاکم کرده است 

با رصد تبلیغات غیر رسمی در منطقه کهگیلویه بزرگ به نظر میرسد روند فعالیت اردوگاه رقیب جناب اقای موحد از مسیر عادی ، معمول ،منطقی و مرسوم خود خارج گردیده است.سخنرانان عصبانی و افراطی ، غوغاسالاری ،هیاهو ،بیان مطالب بی ربط،برخی اقدامات دیگر از قبیل سفره غذای چند هزار نفری خالی از جمعیت که علاوه بر سوژه طنز شبکه های مجازی از سیمای جمهوری اسلامی نیز پخش شد و … که جملگی نشان دهنده نوعی عصبانیت و دست پاچگی و حاکم شدن عجله ، استرس و ترس از شکست بر اردوگاه رقیب است.این در حالی است که جناب اقای موحد از ابتدای ورود به این عرصه ، منشور کاری خود را حفظ ارامش ، امنیت ،رعایت اخلاق و حفظ حرمت همه کاندیداها قرار داده و عموم افراد اردوگاه موحد و انهایی که تریبون به دست میگیرند اجازه ندارند که بر خلاف مشی ایشان کلمه ای بگویند. تبیلغات انتخاباتی و بیان ویژگیها و برنامه های نامزدهای انتخاباتی حق طبیعی انان و هوادارانشان می باشد.اما این موضوع به منزله صدور مجوز بی اخلاقی ، هوچیگری و خارج شدن از ریل قانون و اخلاق نیست.وقتی به برکت نظام جمهوری اسلامی تریبونی در اختیار فردی قرار داده می شود باید ظرفیت و فرهنگ استفاده از این تریبون را داشته باشند.نه اینکه هر که از راه برسد تریبون به دست شود.

به قول حافظ
نه هر که چهره برافروخت دلبری داند نه هر که آینه سازد سکندری داند
نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست کلاه‌داری و آیین سروری داند
هزار نکته باریک‌تر ز مو اینجاست نه هر که سر بتراشد قلندری داند

در این ایام شاهدیم از تریبون اردوگاه رقیب موحد همه نوع حرف بیان می شود به جز انچه باید بیان شود.از تریبونی که برای بیان برنامه های و معرفی نامزد انتخاباتی است از همه موضوعات حرف زده می شود به جز از انتخابات و برنامه های نامزد مورد حمایت .به کرات دیده می شود افرادی که پشت تریبون قرار میگیرند احساساتی و جو گیر شده و از این تریبونها بیشتر برای اعلام وجود ، عقده گشائی و خرده فرمایشات و انتقادات شخصی و بیان مطلب احساسی و به اصطلاح چاله میدونی استفاده می نمایند. در ایات و رویات متعدد بد اخلاقی ،توهین ، تهمت و نسبت های ناروا در خصوص هیچ انسان مسلمانی جایز نیست چه برسد به اینکه فرد مورد اهانت سید محمد موحد باشد که یک سرمایه ملی و منطقه ای ،سیدی از سلاله پاک پیامبران ، چهره ای محبوب و مردی و بخشی از شناسنامه وهویت منطقه کهگیلویه و ایران اسلامی باشد. خداوند متعال در قران کریم می فرماید . تُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ.ترجمه و تفسیر این سخن این است که خداوند به هر کسی بخواهد عزت میدهد حتی اگر همه عوامل دست به دست هم دهند که انجام نشود و در مقابل هر کس را بخواهد خوار میکند اگر همه بخواهند به او عزت دهند. امام حسین (ع) همۀ را از هتک حرمت و اهانت به شخصیت انسان ها بر حذر داشته‌ و فرموده اند مَنْ أَهَانَ لِی وَلِیّاً فَقَدْ بَارَزَنِی بِالْمُحَارَبَةِ. اهانت به دیگران و بردن آبروی افراد، مثل جنگ با خداوند متعال است. اهمیت موضوع به قدری است که حتی افرادی که این سخن ها را می شنوند و دفاع نمی کنند نیز گناهکارند.
انتخابات عرصه ارائه دستاوردها و برنامه های نامزدها و قضاوت عمومی مردم نسبت به انهاست.بنابراین در این میدان هوچیگری و داد و فریاد و جار و جنجال جوابگو نیست. مبنای اساسی رفتار افراد هوچی‌ داد و فریاد است و منطق آنها بی منطقی است. افراد به چند دلیل به هوچی گری و تخریب انسان ها روی می اوردند. اول اینکه دوست دارند دیده شده و مورد توجه قرار گیرند.چون در شرایط معمول حرفی برای گفتن ندارند دوست دارند این نقیصه را با با تخریب دیگران جبران کنند.دلیل دوم اشتهار منفی است یعنی دوست دارند با انجام برخی رفتارهای خارج از عرف شهرت پیدا کنند و سوم اینکه چنین افرادی عموما افراد ضعیفی هستند و از لحاظ روانی و شخصیتی قدرتمند نیستند.چنین افرادی اعتماد به نفس کمی دارند و با داد و فریاد سعی می کنند آن را جبران کنند.اگر این مولفه ها و ویژگیها جنبه اجتماعی پیدا کند به مراتب دارای تبعات و عواقب ناگوارتری است.

 

مرور وقایع انتخاباتی در کهگیلویه حکایت از جدا شدن دسته جمعی هواداران نماینده فعلی ، شخصیت ها ، افراد متنفذ و توده های مردم و پیوستن به لشکر موحد دارد که این موضوع فضای روانی خاصی بر اردوگاه رقیب حاکم کرده است . اگر دستاورد ،برنامه و خدمتی بوده مردم باید ان را تایید کنند نه برخی افراد عصبانی تریبون به دست .به قول شاعر مشک ان است که ببوید نه انکه عطار بگوید.اولی و اقرب به قضاوت در این بین مردم هستند.شک نکنید با داد و قال و جار و جنجال و غوغا سالاری نمیتوان از مردم رای اعتماد گرفت.رای اعمتاد مردم مستلزم حصول یقین نسبت به خدمت صادقانه است که در دوره طولانی خدمتگذاری موحد مردم به چنین درجه بالایی از یقین رسیده اند. امروز در کهگیلویه هر اندازه که در ادروگاه رقیب توهین ، تهمت ، بی اخلاقی سیاسی ،عصبانیت ، بی برنامگی،سراسیمگی و فتار های خارج ار عرف حاکم است در اردوگاه جناب اقای موحد ارامش و ادب ، اخلاق،متانت ، احترام و برنامه ریزی و بیان خدمات گذشته و ارائه برنامه های اینده در دستور کار است. بررسی شرایط میدانی منطقه و محبوبیت زائد الوصف موحد در جای جای دیار کهگیلویه نشان از پیروزی قاطع و قریب الوقوع موحد است و این موضوع برای رقیب ناراحت کننده است که البته مقداری طبیعی نیز هست است اما این دلیلی نمی شود که از دایره اخلاق و ادب خارج شد.در خاتمه چند توصیه برادرانه و صمیمانه به رقیب جناب اقای موحد دارم. اول اینکه بدانید غوغا سالاری و راه اندازی جارو جنجال ، گرد و غبار و احساسی کردن فضا مانع رسیدن حقایق به دست مردم و آگاهی انان نخواهد شد و حقایق در هیاهو گم نمی شود.توصیه دوم اینکه در این چند روز باقی مانده افراد افراطی و عصبانی و بی منطق را از سخنرانی برای خود منع بفرمایید . شک نکید با این اقدامات و این قبیل افراد نه تنها هواداری جذب نمی شود بلکه هواداران فعلی را هم فراری خواهند داد.توصیه سوم اینکه حضرتعالی چندین سال در سنگر دفاع مقدس ، سازندگی و نمایندگی مردم در حد توان خدماتی انجام داده اید که قابل احترام است .انچه مشاهده می شود عده ای در حال زدن چوب حراج و بر باد دادن این دستاوردها هستند.بنابراین سعی کنید عزت ، ابرو و برخی دستاوردهای مثبت خود را به وسیله این افراد در میان مردم از بین نبرید. توصیه سوم اینکه بالاخره انتخابات در سوم اسفند تمام می شود و منتخب مردم مشخص می شود بعد از ان شما هستید و این مردم .کاری نکنیم در منطقه بذر کینه و بد اخلاقی کاشته شود . تلاش شود اگر بازنده هستیم حداقل اخلاق را نبازیم.با قطعه شعری سخن را به پایان میبرم.

آن را که کردگار کرد عزیز نتواند زمانه خوار کند
یکی را سر بنهد تاج بخت یکی را به بخاک اندر آرد ز تخت
کلاه سعادت یکی بر سرش گلیم شقاوت یکی در برش

 

به قلم دکتر روح الله قابضی 

نوشتن دیدگاه